Program

PROGRAM

Lørdag d. 11. september – Lørdag d. 18. september 2021 – uge 37

Foreningsaktiviteter som f.eks. åbent hus og andre aktiviteter med fokus på frivillighed og fællesskaber kan optages i programmet.

Aktiviteter kan tilmeldes her.

Foredrag og workshops i anledningen af Festivalen = Rød

Foreningsarrangementer = Grøn

Lørdag d. 11

KlokkenEventPlaceringBemærkning
10.00 – 14.00Forskellige aktiviteter v/De grønne pigespejdereLegepladsen Rådhusparken, FrederikshavnDe grønne pigespejder
Beskrivelse
11.00 – 16.00Hele verden i FrederikshavnFrederikshavn, HånbækskolenBeskrivelse
10.00 – 14.00Foreningernes Dag i gågaderneGågaden, Fr.havnFrederik
Beskrivelse
10.00 – 14.00De grønne pigespejder Bangsbo og HørkærRådhusparken i FrederikshavnBeskrivelse
10.00 – 14.00Stor foreningsdag i DybvadDybvad Stadion, ØrnevejBeskrivelse
10.00 – 13.00Spejderaktiviteter v. StrandbyspejderneFarmen, Strandbyvej 93, 9970 StrandbyBeskrivelse

Søndag d. 12

KlokkenEventPlaceringBemærkning
09.30 – 15.00Veteranmotorcykelløb – kom og se maskinerneStart ved Krudttårnet, slut ved SøsportshavnenBeskrivelse
WMC beskrivelse
10.00 – 15.00Besøg en FDF-lejr og loppemarkedBornholms Allé 2, FrederikshavnBeskrivelse
10.00 – 11.30Udendørs aktivitet for alle.KFUM Spejderne – Ousen Gruppen
Ousenvej 6, 9300 Sæby
Beskrivelse
10.00 - 12.00Tumlinge- og familiefloorball v/Sæby Floorball KlubSæby SpektrumBeskrivelse
10.00 – 17.00Svæveflyvning, IntroduktionsdagFlyvepladsenKontaktperson Per Jensen, mail: mail@termik.dk
Beskrivelse
11.30 – 12.20Hip Hop for unge over 13 med fysisk/psykisk handicap.Hånbækskolen, Hånbækvej 32 b, FrederikshavnSe alle hold hele ugen her

Mandag d. 13

KlokkenEventPlaceringBemærkning
08.00 – 20.00Motionscenter og mange andre aktiviteterFFKcentret, Flade Engvej 8, FrederikshavnBeskrivelse
09.00 – 11.00Åbent værksted i Minibyen SæbySolsbækvej 39, SæbyBeskrivelse
10.00 – 12.00Babysalmesang og TumlingerytmikFrederikshavn MetodistkirkeBeskrivelse og se tidspunkter
10.00 – 12.00Se Grå synger – kom og syng medStrandby MetodistkirkeBeskrivelse
10.00 -11.30Veteranfodbold, aldersgruppe 60+FFI’s anlæg, Fodboldvej 7, FrederikshavnBeskrivelse
10.00 – 14.00Foreningsdag for folkeskolens 3 – 4 klasserSæbyBeskrivelse
13.00Plus 1-Koncert med M.C. Hansen & Jacob ChanoMaskinhallen, FrederikshavnBilletter og info:
Klik her
16.00 – 17.30Vil du være besøgsven? Kom og besøg cafeenSkagen SognehusBeskrivelse
16.30Kursus i kommunikation og video på smartphoneDe frivilliges Hus, FrederikshavnAfholdt af DGI
Beskrivelse
Tilmelding
16.30 – 18.00Spejderaktiviteter for børn fra 0. klasseHørkærhytten, FrederikshavnBeskrivelse
17.00 – 18.30Prøv at være KFUM spejder i ØstervråSpejderhytten, Industrivej, ØstervråBeskrivelse
18.30 – 22.00Natteravnene går i Strandby by og havn. Kom og få en snak.Strandby by og havn
19.00 – 20.00Foredrag v/ Erik Holm SørensenØstervrå KulturcenterTilmelding
AflystEt stærkt civilt lokalsamfund, et stærkt og bæredygtigt fritids- og foreningslivAflystAfholdt af DGI
Beskrivelse
19.00 – 22.00Amnesty International: InformationsmødeFrivilligcenter FrederikshavnBeskrivelse

Tirsdag d. 14

KlokkenEventPlaceringBemærkning
9.45 – 12.15Aktivist i din byAmnesty International og Røde KorsBeskrivelse
10.00 – 12.00Hyggeligt og kreativt samværAalbæk Kulturhus, Møldamsvej 9 B, ÅlbækBeskrivelse
1000 – 1400Foreningsdag for folkeskolens 3 – 4 klasserØstervråBeskrivelse
14.45 – 18.15FDF for børn i 0.- 4. klasseBornholms Allé 2, FrederikshavnBeskrivelse
16.00 – 17.00 Naturtryl Ravnshøj Hallen Beskrivelse
16.00 – 17.00Badminton prøvetræning tirsdag og torsdagFrederikshavn Badminton klubBeskrivelse
16.00 – 18.00Åbent hus til børneklub for 4 – 12-årigeFrelsens Hær
Knudensvej 1A
Frederikshavn
Beskrivelse
16.30Styrk foreningen. Organisering af opgaver – få mere tid til det sjoveKvissel StationAfholdt af DGI
Beskrivelse
Tilmelding
16.30Byrådets PrisfestSæbyBeskrivelse
16.30 -18.00GAME, gadeidræt, foredragMaskinhallen, FrederikshavnBeskrivelse
Tilmelding
17.00 – 18.00Vær med til cirkustræning med Cirkus TordenskraldHånbækvej 32, FrederikshavnBeskrivelse
17.00 – 1830Spejdermøde hos De Grønne Pigespejdere Ålbæk GruppeSpejderpladsen Høvej 15, 9982 ÅlbækBeskrivelse
17.00 – 18.30Prøvetræning i Bangsbo Freja for nye piger årgang 2012/2014Bangsbo Frejas banerSe alle hold beskrivelse
18.00 – 19.30Springgymnastik, prøvetræning for drenge 10-14 årSpektrum, SæbyBeskrivelse
19.00 – 20.00Foredrag v/ Erik Holm SørensenSkagen Sportscenter Tilmelding
19.00 – 20.00 Sangaften for hele familien Åsted Kirke, Lendumvej 63, 9900 Frederikshavn Beskrivelse
19.00 – 20.20FitnessgymnastikSæby SpektrumBeskrivelse
19.00Foredrag om motorsportens verden v/ Jens HansenSæby ManegenBeskrivelse
Tilmelding
19.00Et stærkt civilt lokalsamfund; et stærkt og bæredygtigt fritids- og foreningslivGærum SkoleAfholdt af DGI
Beskrivelse
Tilmelding

Onsdag d. 15

KlokkenEventPlaceringBemærkning
10.00 – 12.00Legestue for dagplejere og forældreStrandby MetodistkirkeBeskrivelse
10.00 – 11.00BowlingTerminalen i FrederikshavnOBS! Tilmelding nødvendig.
Se oplysninger og mere om klubben her
10.00 – 14.00Foreningsdag for folkeskolens 3 – 4 klasserFrederikshavnBeskrivelse
14.00 – 17.00Natteravnene har sjove aktiviteter og er klar til en snak med alle. Mød dem i pavillonenRådhusparken, FrederikshavnBeskrivelse
14.30 – 17.00Velkommen til indvielse af Kirkens Korshærs nye husKirkens Korshær, Danmarksgade 70 B, FrederikshavnBeskrivelse
16.00 – 17.30KæphesteridningAalbæk Råbjerg RideklubBeskrivelse
16.00-17.30 Hyg med petanque og kongespilLegepladsen på Borgervej i SkærumBeskrivelse
Obs! tilmelding
16.30 -19.00Fyraftensmøde for selvejende og kommunale anlæg samt foreninger, der ejer klubhuse/spejderhytterBannerslundhallenOBS! Tilmelding senest 1. september
Beskrivelse
Tilmelding
17.30 – 20.00Sæbygaard Gruppen Det Danske SpejderkorpsSæbyBeskrivelse
18.30 – 20.00Sportsdykkerne holder åbent husSvømmehallen i Skagen Kultur- og FritidscenterBeskrivelse
18.30 – 20.00Tordenskjoldsgarden marcherer og øver i gågaden i FrederikshavnFrederikshavn, GågadenBeskrivelse
18.00 – 21.00Åben Botanisk HaveBangsbo Botaniske Have, Dronning Margrethes vej 3, Fr.havnBeskrivelse
19.00Et stærkt civilt lokalsamfund; et stærkt og bæredygtigt fritids- og foreningslivDybvad HallenAfholdt af DGI
Beskrivelse
Tilmelding
19.00Foredrag v/ Johnny Sort JensenFrederikshavn BibliotekSe Johnny’s hjemmeside
Bekrivelse
Tilmelding

Torsdag d. 16

KlokkenEventPlaceringBemærkning
9.30 – 17.30Skør torsdag i genbrugsbutikkenRøde Kors Genbrug, SæbyBeskrivelse
10.00 -11.30Veteranfodbold, aldersgruppe 60+ FFI’s anlæg, Fodboldvej 7, Frederikshavn Beskrivelse
16.00 – 17.00SSP og Gadeteamet – oplæg om vores indsatserManegen, SæbyBeskrivelse
16.30Byrådets PrisfestFrederikshavnBeskrivelse
16.30“Skab udvikling i din forening”, workshop v. Christine Juul Andersen, DUFDe Frivilliges Hus, FrederikshavnBeskrivelse
Tilmelding
18.30 – 20.00Spændende aktiviteter for børn fra 7 årKFUM Spejderne, Ousen Gruppen, Ousenvej 6, SæbyBeskrivelse
19.00Fokuseret arbejde i forhold til seniorerSPEKTRUM SæbyAfholdes af DGI
Beskrivelse
Tilmelding
19.00Kend dit tilskud, WorkshopSamlingssalen, Strandby SkoleBeskrivelse
Tilmelding
19.00 – 21.00Klanmøde med bålhyggeSpejderhytten på Hjørringvej 200, Ravnshøj, 9900 FrederikshavnBeskrivelse
19.00 – 21.00Strikke caféStrandby MetodistkirkeBeskrivelse
19.30 – 21.30Musikkorps Sæby øver i det fri flere steder i SæbySæbyBeskrivelse

Fredag d. 17

KlokkenEventPlaceringBemærkning
10.00 – 14.00Foreningsdag for folkeskolens 3 – 4 klasserSkagenBeskrivelse
14.00 – 17.00Natteravnene byder på et glas kold saft, en tatovering og en snak i pavillonen bag Palmestrandens Ishus. Kom og besøg osPalmestranden, bag ishuset. Frederikshavn
15.00 – 18.00Kræftens BekæmpelseFrederikshavn, På KallstorvetBeskrivelse
Stafet for livet
16.00Unge, senstartere og frivillighedArena Nord, FrederikshavnAfholdes af DGI
Læs mere her
Tilmeld
16.30Byrådets PrisfestSkagenBeskrivelse
17.00 – 20.00FamiliebadmintonSkagen BadmintonklubBeskrivelse

Lørdag d. 18

KlokkenEventPlaceringBemærkning
10.00 – 17.00Børneaktiviteter og loppemarkedRysholtvej 12, GærumBeskrivelse
10.00 – 13.00Foreningernes dag Skagen
11.15 – 13.00Tordenskiolds soldater Fladstrand.FrederikshavnBeskrivelse
17.30FrivilligfestFFK, FrederikshavnBeskrivelse
20.30Afsløring og uddeling af 1 af 4 hædersbevisninger: Årets bedste lederpræstationFFK, FrederikshavnNærmere info følger