Program

FORELØBIGT PROGRAM

Lørdag d. 11. september – Lørdag d. 18. september 2021 – uge 37

Foreningsaktiviteter som f.eks. åbent hus og andre aktiviteter med fokus på frivillighed og fællesskaber kan optages i programmet.

Aktiviteter kan tilmeldes her.

(Besluttet = Grøn)

Lørdag d. 11

KlokkenEventPlaceringBemærkning
10.00 – 14.00Forskellige aktiviteter v/De grønne pigespejdereHørkær hytten, Absalonsvej 26 FrederikshavnDe grønne pigespejder
Beskrivelse
11.00 – 16.00Hele verden i FrederikshavnFrederikshavn, Hånbækskolen
10.00 – 14.00Foreningernes Dag i gågaderneGågaden, Fr.havnFrederik
Beskrivelse
Foreningernes Dag i gågaderneSæby
Foreningernes Dag i gågaderneSkagen

Søndag d. 12

KlokkenEventPlaceringBemærkning
10.00 – 11.30Udendørs aktivitet for alle.KFUM Spejderne – Ousen Gruppen
Ousenvej 6, 9300 Sæby
Beskrivelse
10.00 – 12.00Tumlinge- og familiefloorball v/Sæby Floorball KlubSæby SpektrumBeskrivelse

Mandag d. 13

KlokkenEventPlaceringBemærkning
10.00 – 14.00Foreningsdag for folkeskolens 3 – 4 klasserSæby
13.00Plus 1-Koncert med M.C. Hansen & Jacob ChanoMaskinhallen, FrederikshavnBilletter og info:
Klik her
16.30Kursus i kommunikation og video på smartphoneAfholdt af DGI
Beskrivelse
19.00 – 20.00Foredrag v/ Erik Holm SørensenØstervrå
19.00Et stærkt civilt lokalsamfund, et stærkt og bæredygtigt fritids- og foreningslivDybvad/HørbyAfholdt af DGI
Beskrivelse

Tirsdag d. 14

KlokkenEventPlaceringBemærkning
1000 – 1400Foreningsdag for folkeskolens 3 – 4 klasserØstervråBeskrivelse
16.30Styrk foreningen. Organisering af opgaver – få mere tid til det sjoveRavnshøjBeskrivelse
16.30Byrådets PrisfestSæbyNærmere info følger
16.30 -18.00GAME, gadeidræt, foredragFrederikshavnBeskrivelse
19.00 – 20.00Foredrag v/ Erik Holm SørensenSkagen
19.00Foredrag om motorsportens verden v/ Jens HansenSæbyBeskrivelse
19.00 – 21.00Klanmøde med bålhyggeSpejderhytten på Hjørringvej 200, Ravnshøj, 9900 FrederikshavnBeskrivelse
19.00Et stærkt civilt lokalsamfund; et stærkt og bæredygtigt fritids- og foreningslivEvt GærumAfholdt af DGI
Beskrivelse

Onsdag d. 15

KlokkenEventPlaceringBemærkning
1000 – 1400Foreningsdag for folkeskolens 3 – 4 klasserFrederikshavnBeskrivelse
16.30 -19.00Fyraftensmøde for selvejende og kommunale anlæg samt foreninger, der ejer klubhuse/spejderhytterBannerslundhallenOBS! Tilmelding senest 1. september
Beskrivelse
17.30 – 20.00Sæbygaard Gruppen Det Danske SpejderkorpsSæbyBeskrivelse
18.30 – 20.00Tordenskjoldsgarden marcherer og øver i gågaden i FrederikshavnFrederikshavn, Gågaden
18.00 – 21.00Åben Botanisk HaveBangsbo Botaniske Have, Dronning Margrethes vej 3, Fr.havnBeskrivelse
19.00Et stærkt civilt lokalsamfund; et stærkt og bæredygtigt fritids- og foreningslivEvt ÅlbækAfholdt af DGI
Beskrivelse
19.00Foredrag v/ Johnny Sort JensenFrederikshavnSe Johnny’s hjemmeside
Bekrivelse

Torsdag d. 16

KlokkenEventPlaceringBemærkning
16.30Byrådets PrisfestFrederikshavnNærmere info følger
16.30“Skab udvikling i din forening”, workshop v. Christine Juul Andersen, DUFFrederikshavnBeskrivelse
19.00Fokuseret arbejde i forhold til seniorerManegen SæbyBeskrivelse
19.00Kend dit tilskud, WorkshopStrandby
19.00 – 21.00Klanmøde med bålhyggeSpejderhytten på Hjørringvej 200, Ravnshøj, 9900 FrederikshavnBeskrivelse
19.30 – 21.30Musikkorps Sæby øver i det fri flere steder i SæbySæbyBeskrivelse

Fredag d. 17

KlokkenEventPlaceringBemærkning
10.00 – 14.00Foreningsdag for folkeskolens 3 – 4 klasserSkagenBeskrivelse
15.00 – 18.00Kræftens BekæmpelseFrederikshavn, På KallstorvetBeskrivelse
Stafet for livet
16.00Unge, senstartere og frivillighedLæs mere her
16.30Byrådets PrisfestSkagenNærmere info følger

Lørdag d. 18

KlokkenEventPlaceringBemærkning
Slut på Fællesskabsstafet
11.15 – 13.00Tordenskiolds soldater Fladstrand.FrederikshavnBeskrivelse
Foreningernes dag Østervrå
17.30FrivilligfestFFK, FrederikshavnBeskrivelse
20.30Afsløring og uddeling af 1 af 4 hædersbevisninger: Årets bedste lederpræstationFFK, FrederikshavnNærmere info følger